Pozvánka na VRACOVSKÉ KULTURNÍ LÉTO

Přátelé a fanoušci folkloru,

rok se s rokem sešel, žně se už opět pomalu chýlí ke konci, což znamená znovunabytí jisté svobody na silnicích (bez třesoucích se zpocených dlaní a strachu, aby se stejnou cestou jako my nevydal také některý z kombajnů nebo konvoj plně naložených traktorů). Znamená to však také to, že se ve Vracově schyluje ke každoroční tradiční akci - Vracovskému kulturnímu létu.

Pohlédněme trochu do historie...

Před mnoha a mnoha lety se ve Vracově držela krásná tradice Dožínek, což pro mnoho lidí znamenalo malý svátek (něco jako malé hody). Tehdy ještě děvčata pilně sbírala kvítí na poli, aby si v sobotu ráno uvázala kytičky nebo ozdobilala srpy. Pánové, a na tom se nic nezměnilo, navštíli v předvečer Dožínek sklepy, aby okoštovali a natáhli do demižónů poslední litry vína co zbyly z loňského roku. Končí období sklizně na polích a co nevidět začne období vinobraní. Práce střídá práci a nám se tak naskýtá jedinečná příležitost si odpočinout, vydechnout a oslavit konec starého a začátek nového...

Moderní stroje a masivní kombajnové sklizně však význam Dožínek degradovaly natolik, že také zájem vracovjanů upadal, až upadl někam, kde se nám jej již nepodařilo nalézt. Deprese přicházela postupně, nejdříve s odcházejícími diváky, pak s nezájmem hospodářů a bez hospodářů se rozplynul i význam tradice a hrstka krojovaných bez hospodáře, pak působila spíše tragikomicky než tradičně... Vedoucí i členové souboru, jako zhrzené milenky hledali všemožné způsoby jak tradici oživit, "opravit" a udržet. A po mnoha úspěšných (ale nákladných a komplikovaných) i neúspěšných pokusích se vytvořila "tradice nová". A ta si kupodivu získala své diváky i nadšence.

Snad je to spojením všech souborů, snad hosty, kteří se ve Vracově neobjevují tak často, snad každoročním pokusem o otevření všech sklepů... Každopádně je to něco, co funguje. Něco, co Vracovu chybělo. Něco, co by se alespoň zdánlivě mohlo podobat malinkému letnímu festiválku - Vracovské kulturní léto.

A protože i my jsme z Vracova, protože i my jsme si pro Vás připravili vystoupení a otevřeme pro Vás sklep v těsné blízkosti podia, chtěli bychom Vás i my OSOBNĚ POZVAT na Vracovské kulturní léto 29.8, kde se budete moci seznámit i s našimi Chorvatskými přáteli o kterých jste mohli číst v předchozích článcích "Lipina v Chorvatsku..."

Více o této akci již najdete na plakátech. A abyste nemuseli vybíhat ven do rozpálených ulic a hledat na vývěsních tabulích informace, jeden z plakátů jsme pro Vás dokázali sehnat:

 

Kristýna T.