TO JSME MY! 

VAROVÁNÍ: Následující řádky jsou samozřejmě psány s nadsázkou a především s hlavním cílem pobavit Vás i Vaši bránici. Za případné emoční projevy však neneseme odpovědnost. Následující řádky jsou pouze výplodem naší  fantazie a jakákoliv podobnost se skutečnými událostmi či postavami je čistě náhodná.
 
V hlavních rolích aktivní tanečníci, zpěváci, muzikanti. Soubour eviduje samozřejmě mnohem více členů - výpomocných tanečníků, nejistých muzikantů a technických pomocníků. Zároveň tímto tedy děkujeme všem, kteří nám pomáhají v chodu souboru, realizaci akcí, a ze kterých jsme si (z úcty i ze straachu) nedovolili udělat legraci v následujícím seznamu.
 
HUNA       

Velice talentovaná zpěvačka a moc dobrá tanečnice, která služebně patří mezi nejstarší tanečníky.
Dlouhou dobu navštěvovala konkurenční soubor, ale nakonec se stejně vrátila do domovského přístavu. Všichni jsme rádi, když nám chce předávat něco ze svých zkušeností a svěží vítr z hor zchladí leckterou horkou hlavu. Protože jí nechybí zápal, odvaha ani zkušenosti, pouští se to vytváření nových tanečních pásem. Stala se tak především členkou vedoucího (ne jen tanečního) týmu. Vydobyla si respekt takřka u všech, napříč jednotlivými složkami. Působí jako jednotící prvek a stmeluje kolektiv. Zároveň, jako pracovnice městského infocentra, nám přináší infomace o kulturních záležitostech takřka z první ruky, takže vše víme jako první a můžeme se o to s vámi podělit!

KRISTÝNA       -        Oldschool organizátorka

Tanečnice už od kolébky. S tančením začala dřív, než se někteří současní členové stihli vůbec narodit. Lipinku opustila tak dávno, že si na svoji dětskou kariéru sotva pamatuje. Díky její povaze se u dospěláků zapracovala celkem rychle. A také díky tomu zažila tolik vystoupení, že by popsala celou kroniku. Bohužel už trochu zapomíná, takže se kroniky nikdy nedočkáme. Má neustále potřebu něco nebo někoho organizovat. Když tuto potřebu soustředí do přípravy Martinského svěcení vína, můžeme si oddechnout. Ovšem jen do chvíle, než začne organizovat nějaké další vystoupení či průběh zkoušky. Někdy nám to leze na nervy, ale její nápady občas bývají prospěšné a dáme jí za pravdu. Naštěstí přestala vymýšlet hlouposti a začala tuto energii vkládat do webu, blogu a prezentaci souboru. I když je to dnes vdaná paní a většinu tanců by zatančila i pozpátku. Nedávno se jí ovšem narodila hočička Julinka, ze které se okamžitě stala naše největší faninka.

MÍŠA D.        -        Tanečnice s posláním

Do souboru přišla rovnou z házenkářského hřiště. Přestože se zdálo, že ji folklor moc nebaví, zůstala. Po pár letech, kdy se vytvořil v souboru fajn kolektiv, to dokonce začalo vypadat, že ji tančení i baví. Z tiché holky se stala nepřehlédnutelná a nepřeslechnutelná pařmenka, která odchází z baru nad ránem. Zároveň je to však i stabilní tanečnice, která má vždy místo v základu. A protože si svoje taneční schopnosti vydřela, nejlépe ví, že makat se musí. Proto se dneska stává iniciátorkou dřívějších zkoušek a pečlivě hlídá, co se tančí a kdo a jak to tančí. Pokud tam zrovna není šéf. Když ještě trochu zapracuje na přirozené autoritě, bude to moct třeba za několik let převzít do svých rukou :)

MÍŠA N.        -        Odvážná juniorka
Také si prošla přípravkou (dětským souborem Lipinka) a do Lipiny naskočila už jako otrkaná tanečnice. Odvaha jí nechybí a do tanců se vrhá po hlavě.Do každého tance vkládá velké úsilí a píli. Nechybí skoro na žádné zkoušce. Kluci to s ní ale mají při tanci těžké. V páru se vždy snaží urvat vedení. Je to jednoduše vůdčí typ! 
 
 
HANKA M.         -        Puzzle tanečnice
 

Tanečnice, jež se nám čas od času rozloží. Neznám nikoho, komu by vypadávaly končetiny z kloubů tak často jako jí. Anatomii lidského těla má tak pravděpodobně v malíčku, takže až někomu vyskočí rameno, jistě nás dá dohromady. Jinak je to trénovaná tanečnice, která jako jedna z mála přišla z tzv. folklorní přípravky - z Lipinky. Jako jedna z mladších členů má velký potenciál a teprve ji všechny ty skvělé zážitky ze zájezdů čekají. Píle a láska k folklóru jí nechybí. Bohužel ji čas od času odstaví z jeviště nějaký ten úraz, ale jsme si jistí, že bude líp!

KLÁRA        -        Tančící házenkářka
 

Po vzoru starších členek souboru se snaží udržovat svoji házenkářskou kariéru současně s tou taneční. Zatím se jí to daří úspěšně, přestože v Lipině není moc dlouho. K folklóru byla ale vedená už odmalička. Patří sice k nejmladším členům souboru, ale poctivě chodí na všechny večerní zkoušky, chodí včas a ví, že jedině píle a trénink vede k úspěchu.S ohledem na její věk i fakt, že k tanci a folklóru přistupuje (zdá se) trochu s pokorou i správnou mírou sebevědomí, jednou by z ní mohla být velmi dobrá tanečnice.

 
VERČA   P.     -        Tichá rebelka
 

Tanečnice, která hezky zpívá, má v rodině plno hudebníků a k hudbě byla pravděpodobně vedená odmala. Prošla si Lipinkou a do dospěláckého souboru přišla jako nenápadná tichá a poslušná holka. Také tato tanečnice, stejně jako mnoho stejných případů před ní, se otrkala a nabyla sebevědomí. Z poslušné tiché holky se stala lehce rebelující a věčně kecající tanečnice, která tím někdy stráví i půlku zkoušky a na tanec se nesoustředí.

HANKA G.        -        Rozený strašpytel

Tanečnice, která za námi dojíždí z Těmic. Bojí se každého rychlého tance a za každou chybu si sama vyhubuje. A když zrovna nemá svůj den, ví o tom všichni. Jej rozzuřené dupnutí je totiž legendární, ale vždycky pobaví. Přestože na zkouškách zvládá bezchybně většinu pásem, její strach a respekt k choreografii jí často nedovoluje vystoupit na jeviště. Vždy se z toho snaží vyzout, proto jsme přistoupili k režimu příkazů. Poslední dobou přestává odporovat a staví se na tanec hned po první výzvě. Pravděpodobně zjistila, že nemá smysl se s Kristýnou hádat. Postupně si na nás zvyká a začíná se nám otevírat. Teprve teď zjišťujeme, že je jinak vlastně stejně nenormální, jako my všichni. :D Taky díky ní máme svoji vlastní souborovou masérku.

EVA        -        Brněnská pokladnice

Tanečnice, která studovala ekonomiku na VŠ, se vždycky hodí. Minimálně máme jistotu, že umí spočítat peníze a případně je vhodně odevzdat či použít. Zpočátku byla bojácná, ale dnes už zatančí leccos. Délkou svého působení patří mezi starší členy souboru. Její rodiče navíc folklór milují a nikdy by jí absenci na vystoupení neodpustili. Tudíž nemá šanci se z nějaké akce jen tak vymluvit. Bydlí v Brně, ale poctivě a pravidelně jednou za čas dorazí i na zkoušku. Sice výjimečně a často se zpožděním, ale budiž jí omluvou nespolehlivost Českých drah :)) 

 
MARTINA        -        Folklorní novicka                                             
Marťa k nám přišla až v dospělém věku a k tančení ji nejspíš přiměl její věčně nadšený přítel Jakub S. Zrovna se rozkoukává a my se taky rozkoukáváme. Snahy i talentu má dostatek a určité dávky drzosti také, takže mezi nás rychle zapadla. S rychlostí letící střely se zapojila také do tanečních pásem a lepší se každou zkouškoou. Když nebude tančit s Kubou, který je známý tím, že tanečnice rád rozptyluje, rychle se chytne. Marťa pěkně zpívá, ale slyšet ji zatím moc nejde. Jakmile odbouráme ostych a kostelní projev, budou i suverénní slovenské písničky a texty znít věrohodněji. Občas je prostě potřeba "zařvat". Křest ohněm v podobě velkého vystoupení ji teprve čeká.
 
Ema       -        Veselá tanečnice

Další mladá tvář v souboru, která prošla Lipinkou a folklor ji baví. Má cit pro hudbu a hraje dokonce na dva nástroje. Doufáme tedy, že nedostane někdy zaječí úmysly a nepřejde nám do nějaké cimbálky. Ovšem pro tanec má také vlohy. Vždy má snahu se naučit každý krok co nejlépe a daří se jí to. Ema se uměla vytáhnout a je jedna z nejvyšších holek v souboru, takže by ani nikdo netipoval, že je tak mladá. Je pro každou srandu, které je v souboru v poslední době hodně, a pořád se usmívá.

 
 
 
 
TERKA        -        Folklorní atletka

Terka mezi námi není dlouho. Přišla z Lipinky a folklor ji baví. Se zpěvem je na tom velmi dobře, neboť zpívá už od 8 let. Další její zálibou je běh na krátké tratě, kde se jí daří stejně dobře jako u nás. Terka byla ze začátku trochu plachá, ale už se otrkala. Vždy se velmi snaží, a i když je u nás jen krátce, už zvládá všechno téměř na výbornou.

 

ELIŠKA           

Třetí nová tvář v našem souboru a mladší sestra Verči P. Jako všichni mladí členové, tak i ona si prošla Lipinkou, ve které pořád pomáhá. Hraje na klavír a ráda zpívá, takže je posilou nejen pro tanec ale i zpěv. Podle kamarádů a rodiny je užvaněná. Eliška se bojí, že něco zkazí, takže do tance ji musíme spíš přemlouvat. Já veřím že časem se otrká a už se nás nebude bát jako doposud. Přeci jenom tancovat umí a jakožto mladá tanečnice má na to být silnou a stabilní členkou souboru.

MARKÉTKA        -        Severská emigrantka

Talentovaná tanečnice, která však svůj talent zbrzdila svojí mladickou nerozvážností, když se rozhodla emigrovat a studovat střední školu na severní Moravě. Kdykoliv se však dostane do svého rodného hnízda, staví se za námi.  Teď za námi jezdí, ale čím dál tím míň, protože se jí nedávno narodila krásná holčičkaa Adélka. Doufáme, že až se malá pustí máminy sukně, začne za námi jezdit víc a pojede s námi i na vystoupení. Jsme si totiž jistí, že po malém připomenutí by všechny tance zvládla zatancovat s přehledem.

 

 

MAKA        -        Interkontinentální poradkyně

Šéfova dcera. Tanečnice, která momentálně tančí okolo Tasmánských čertů a wombatů. Patří k inventáři souboru a má stále zájem o dění uvnitř. Navíc nám nabízí své poradenské služby. Proto ji nemůžeme vyřadit a stále ji evidujeme v seznamu. Má inventurní číslo 1.

 
 
ONDRA        -        Zrozený veterán

Jeden z těch případů, kdy se pro folklór nerozhodnete, ale zrodíte. Tento tanečník pravděpodobně nikdy nedostal příliš na výběr, protože je synem samotného velkého Šéfa. S postupujícím věkem a nabytými zkušenostmi si ale po mnoha letech vytančil právo absence na zkouškách. Těch se dnes zúčastňuje spíše nahodile. Většinu tanců si však pamatuje ještě ze svého mládí. Pokud není v práci nebo nehlídá dcerku, rád za námi dorazí. A občas dorazí i s dítětem. Po zkoušce se obvykle přesune s kolektivem ʺna jednoʺ. A pak dohlíží na mladší členy, aby se náhodou někdo v hospodě nezapomněl. S Renkem odchází většinou mezi posledními

 
MARTIN        -        Amatérský profík

K folklóru se dostal jako slepý k houslím, když se téměř v dospělosti učil cifrovat, aby mohl dělat stárka. Přestože nemá odtančeno tolik, prokázal velkou odvahu, trochu tanečních schopností a velký herecký talent... A světe div se, vzali ho do Ondráše! Jeho talent a osobní růst však zbrzdil úraz kolene. A pokud nebude v rámci zotavování tančit na plesech čapáše nebo baletit, určitě co nevidět bezproblémů zase skočí do tance. Je pro každou srandu. A čím větší hloupost, tím větší nadšení pro věc. Tanec je prozatím jeho jedinou láskou... i přes veškeré snahy. Na každé akci totiž vyzve do tance všechna pěkná děvčata v sále.

 
KRYŠTOF        -        Talentovaný benjamínek

Na dráhu tanečníka se dal teprve nedávno, přesto od té doby ušel obrovský kus cesty. Jeho talent překvapil všechny ostřílené tanečníky a jako jeden z mála se dostal k sólům téměř na začátku svého působení. Má chuť do tance a navštěvuje i jiný soubor ve Bzenci. Navzdory tomu všemu talentu však musí makat naplno, což se mu zatím daří o něco méně. Jeden z nejmladších šohajů taneční složky si občas dává větší pozor na účes, než na správnost kroků a přesné otočky u tanců. Jakmile na tom zapracuje a potrénuje ve zpěvu,budeme mít nenahraditelného sólistu.

 
JAKUB P.        -        Snaživý učitel

Kuba je dobrý tanečník, jenomže jakmile mu ale něco nejde, začne se vztekat. Jediné štěstí pro nás, že to není zase tak často. Většinou se chytá na první dobrou a i když kroky chtějí ještě vypilovat, drží se alespoň rytmu a tváří se, že to tak má být. To ovšem občas bývá to nejdůležitější. Jinak je to stabilní tanečník a u většiny zaběhnutých pásem na vystoupení nechybí. Jeho největší motivací je neustálé popichování s ostatními tanečníky, kdo je lepší. A kdo by taky nechtěl být nejlepší? Už nějakou dobu se snaží učit kluky z Lipinky verbuňk a některé připravit i na soutěž verbířů, kterou už i dvakrát vyhráli. Kluky to moc baví, a tak nám ve Vracově rostou nový nadějní verbíři, kteří sklízí uznaní nejen od místních na kdykoliv se předvedou.

TOMÁŠ (alias Vasil)        -        Užvaněný zpěvák

Zpívá dobře, ale do sólisty mu chybí potrénovat ještě určitá přirozenost při tanci. Ještě trochu tápe při používání vlastních končetin. Zkorigovat ruce a nohy, aby to působilo přirozeně, je jednoduše trochu náročnější. Zaznamenáváme ale velké pokroky. Pohybově se tanečník zlepšuje. Jakmile začne poslouchat i hudbu, která mu k tanci hraje, bude skoro vyhráno. Tohoto tanečníka často uslyšíte žvanit o alkoholu a slečnách... ale jinak je celkem normální.

 
ZDENĚK        -        Stínový tanečník

Tento tanečník přišel do souboru jako bratr sólisty Martina. Tichý, neprůbojný a ničím nevynikající kluk, se během pár měsíců a zkoušek proměnil v ostříleného tanečníka. Za jeho výsledkem stojí mnoho dřiny a práce, ale díky tomu dokázal vystoupit ze stínu svého bratra a získat pár sól i pro sebe. Největší motivací mu byla mladá konkurence v podobě nově příchozích členů. Dnes jde o šikovného, sebejistého tanečníka, který ale nesmí polevovat ve svém úsilí. 

 
PATRIK        -        Folklorní nadšenec

Přišel do souboru téměř folklorem nepolíbený, ale po jediné zkoušce se zamiloval a troufám si říct, že to bude láska na celý život. Ne nadarmo se říká: „ Co jednou folklor schvátí, už nikdy nenavrátí.“ Je na něm vidět to nadšení, se kterým se učí každý nový tanec. Když mu něco nejde, zkouší to pořád do kolečka, dokud to nezvládne. Z tajných zdrojů víme, že zkouší i o přestávkách ve škole. S vervou se pustil i do učení verbuňku a s ostatními kluky jezdí pravidelně na semináře. Co ještě musí vypilovat, je držení těla, pořád působí poněkud křečovitě a nepřirozeně, což je asi následek pravidelných návštěv v posilovně. Jsem si jistá, že to se ale brzo zlepší. Premiéra na vstoupení ho ještě čeká, jsem si ale jista, že to bude v nejbližší době.

 
RADEK        -        Dlouhodobý návštěvník

Jde o tanečníka, který chodí do Lipiny poměrně dlouho. Čas od času si dá přestávku a jeho docházka má tím pádem trochu mezery. Je ale kouzelné, že vždy když přijde, se tváří jako na návštěvě. Člověk má potom pocit, že ten či onen tanec vidí poprvé. Na druhou stranu, když už přijde, tak nesedí na zadku a (přestože možná ani neví co) maká na sobě jako o život. Z každé zkoušky tak odchází trochu lepší tanečník. Pokud to do další návštěvy zase nezapomene, bude to skvělé.

 
Dominik        -        Malá velká posila
 

Ještě ani nevyšel z Lipinky a už se rovná s dospělýma. Nejmladší člen souboru, který se snaží a vyplácí se mu to. Jeho šikovnost a snaha už mu přinesly dvě výhry v regionálním kole mladých verbířů. Nevýhodou je, že ho doma asi málo tahali za uši a tak je i na svůj věk pořád celkem malý. Když stojí mezi některými našimi urostlými kluky, tak vypadají jako „obr a Goliáš“. Věříme, že Dominik ještě trochu povyroste a zesílí a pak se bude moci rovnat s těmi nejlepšími tanečníky.

 
RENEK        -        Senior manager
 

Tanečník, který nejen délkou svého působení v souboru, patří mezi nejstarší členy. Má za sebou taky už různé úrazy, a proto na sebe musí být v poslední době trochu opatrnější. Jeho zapálení je však stejné jako před deseti lety. Protože je ale o něco starší a zkušenější než tehdy, dostává se do pomyslné role managera a vyjednavače. Patří k tzv. tuhému jádru, které nesmí chybět na žádné akci. Pravidelně zamyká sklep a z baru odchází jako poslední, společně s Ondrou.

 
 
 
PAVEL        -        Nerozhodný folklorista

Tento tanečník k nám přišel teprve nedávno z jiného souboru, kde se příliš nepracuje s choreografií a vsází se více na volné pojetí tance. Proto bylo zpočátku nejtěžší porozumnět si v chápání významu tanečního pásma a přístupu ke zkouškám. Je to poměrně schopný tanečník, který však potřebuje ještě čas a několik zkoušek na dopilování tanců, aby zvládl vystoupení v plném nasazení. Dnes sice působí v obou vracovských souborech, ale snaží se co nejvíce zapadnout do našeho kolektivu a zúčastňovat se společných akcí i vystoupení.

 
JAKUB S.        -        Nesoustředěný nadšenec

Tento tanečník chodí do souboru skutečně dlouho. A stejně tak dlouho praktikuje i svůj lajdácký přístup. Technicky je to relativně zdatný tanečník, ale potřebuje určitou míru disciplíny. V tanci je vždy nepředvídatelný a k nepozornosti strhuje i tanečnice, které se snaží pobavit. Zato nás všechny ostatní udržuje při tanci ve střehu. Je přesně ten typ, kterého tančení prostě baví a dělá to jen a jen pro radost. To, jestli se někdo dívá a jak u toho vypadá, už je vedlejší... Tanec ho prostě baví a to je důležité.

 
 
MAJKL        -        Speciální pedagog
Michal si na nás přišel dělat univerzitní pokusy a my jsme mu velmi rádi posloužili jako výzkumný vzorek. Zřejmě usoudil, že nejsme nijak nebezpeční ani podivní a k hlubšímu zkoumání nepřistoupil. Naopak. Zalíbili jsme se mu na tolik, že se na nás chodí dívat každý pátek a postupně se zapojuje do tance i do zábavy.
 
ŠÉF        -        Nekompromisní boss

Šéf je šéfem snad už od samého vzniku souboru. Také se v této roli pohybuje jako ryba ve vodě, přestože už pomalu začíná zapomínat. Pod jeho rukama prošlo nespočet mladých talentů. Protože tančit pod šéfem není žádný med, mnoho těchto talentů to taky vzdalo a odešlo. Folklor se stal jeho životní náplní a za tu dlouhou dobu působení získal nespočet kontaktů. Díky tomu taky nezkoušíme jenom ʺdo šuplíkuʺ, ale poměrně často se nám podaří vyjet i ven.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HANKA M.         -        Puzzle tanečnice

Tanečnice, jež se nám čas od času rozloží. Neznám nikoho, komu by vypadávaly končetiny z kloubů tak často jako jí. Anatomii lidského těla má tak pravděpodobně v malíčku, takže až někomu vyskočí rameno, jistě nás dá dohromady. Jinak je to trénovaná tanečnice, která jako jedna z mála přišla z tzv. folklorní přípravky - z Lipinky. Jako jedna z mladších členů má velký potenciál a teprve ji všechny ty skvělé zážitky ze zájezdů čekají. Píle a láska k folklóru jí nechybí. Bohužel ji čas od času odstaví z jeviště nějaký ten úraz, ale jsme si jistí, že bude líp!